Scouts & Guides

 

(2013-2014)

 

Sl.NO.

 

NAME OF TEACHER

 

DESIGNATION

 

RANK IN S & G.

SCOUT MASTER /GUIDE CAPTAIN/ CUB MASTER.

01.

Mr.Ramen Sharma

PRT(Music)

Pre-ALT.

Scout Master.

02.

Mr.Alok Das.

PGT(Commerce)

Advance.

Scout  Master.

03.

Mr.Kuldip Singh.

TGT(PHE)

Advance.

Scout  Master.

04.

Ms.Silbina Nag.

HM

Advance.

Guide Captain.

05.

Mr.Meena.

PRT

Advance.

Cub Master.

06.

Mr.Amar Singh.

PGT(Computer)

Basic.

Scout Master.

07.

Mr.Ayush  Dubey.

PRT

Basic.

Scout Master.

08.

Mr.Vivek Mishra.

PRT

Basic.

Scout Master.

09.

Mr.Mudoi.

PRT

Basic.

Cub Master.

10.

Mr.Mahanta.

PRT

Basic.

Cub Master.

 11

D G TELE

 PRT

 Basic

Cub Master.

Photographs.

1.Flag Day.7th November,2013.

2.Celebration of Investiture Ceremony,conduct of Pravesh and Pratham  Sopan Test,

(Scout &Guide)26th Jan,2014.

2.Thinking Day,22nd Feb, 2014.

3.Celebration of Cub & Bulbul Utshav,22nd Feb , 2014.

 

 

STRENGTH POSITION OF CUBS,BULBULS,SCOUTS AND GUIDES(2013-2014)

 

Cubs=24

Bulbul=24

Scouts=32

Guides=24

 

 

                                                                                                                        (RAMEN SHARMA)PRE-ALT,

                                                                                                           

 

SCOUT & GUIDE 2013-14

Report on cubs and bulbuls utsav celebration under world thinking day please click 
 

SCOUT & GUIDE ENROLMENT POSITION AS ON 31.10.2013

INCHARGE
01
SCOUT MASTER
07
GUIDE CAPTAIN
01
NO OF TRAINED TEACHERS
08
CUBS
24
BULBULS
24
SCOUTS
32
GUIDES
24
TOTALS
121

SCOUT & GUIDE ACTIVITIES

Sr_No

Activities

Month / Date

1
Pre Rajya Puraskar Testing Camp
12.07.2012 to 13.07.2012
2
Rajya Puraskar Testing Camp
15.07.2012 to 20.07.2012
3
Tritya Sopan Testing Camp
22.08.2012 to 24.08.2012
4
Dwitya Sopan Testing Camp
13.10.2012 to 14.10.2012
5
Investiture Ceremony
10.09.2012
6
Jota - Joti Internet 16th Jamboree
20.10.2012 to 21.10.2012
7
National Adventure Camp
26.12.2012 to 01.01.2013

UNIT LEVEL PROGRAMMES

S. No.

 
Name of Activities Date/Duration
1
 
Pratham Sopan Testing Camp
02/07/2012
2
Investiture Ceremony
10/09/2012

List of Scouters & Guiders

No of troops/company/Pack/Flock raised as the names of Scouters & Guiders

S. No.

 

Name of Scouter / Guider

Desig Qualification In scouting Date of Training Place of Training Name of Troop / Company
1
           
2
           
3
           
4
           
5
           
6
           
7
           
8
           
9
           
10            

LIST OF SCOUT & GUIDE PARTICIPATED FOR TRITYA SOPAN

S. No.

 

Scout

Guide
1
Suraj Sunar
Alka Sarla
2
Gaurav Sharma
Neha Sharma
3
Ganesh Thapa
Damini Verma
4
Hargovind Singh Rawat
Pooran Kumari
5
Karan Chhetri
Kavita Gehlot
6
Sourav Chhetri
Rashmita Chhetri
7
Chandra Kr. Mohanto
Shivani
8
Mriganka Singha
Manisha

Rajya Pruaskar Winners

S. No.

 

Scout

Guide
1
Amrit Thapa
Priyanak Kumar
2
Rahul Chhetri
 

Rastrapati Puraskar Winners

S. No.

 

Scout

Guide
1
NA
NA

Divisioanl Rally Participants

S. No.

 

Scout

Guide
1
NA
NA

State Rally Participants

S. No.

 

Scout

Guide
1
NA
NA